Jak zacząć zdrowe odchudzanie?

W tym artykule dowiesz się jakie są najważniejsze zasady zdrowego odchudzania.

Schudnij Zdrowo

Wszystko co powinnaś wiedzieć, aby schudnąć skutecznie i zdrowo.
28zł

Uświadomienie sobie roli jaką odgrywa czas w procesie odchudzania jest punktem wyjścia do rozpoczęcia zdrowego odchudzania. Jeśli jeszcze nie przeczytałaś artykułu pt. Jak zdrowo schudnąć? zachęcam do czytania.

Wyznacz główny cel zdrowego odchudzania.

BMI Body Mass Index

Ustal jaka masa ciała będzie prawidłowa dla Ciebie, biorąc pod uwagę takie parametry jak Twój wzrost oraz wagę. Do określenia prawidłowej masy ciała służy wskaźnik BMI (Body Mass Index). Dzięki niemu dowiesz się ile powinnaś ważyć. Twoim celem powinna być waga z przedziału prawidłowej masy ciała. 

Zapisz swój cel

Zapisz go sobie ale nie wyznaczaj konkretnego terminu realizacji.
Życie pisze różne scenariusze. Nie zawsze jesteśmy w stanie na 100% zrealizować wszystkich zaplanowanych treningów czy trzymać się zaplanowanego jadłospisu. Wystarczy, że dopadnie Cię jedno poważniejsze przeziębienie a już Twój plan może zostać przesunięty w czasie.
Wiadomo, trudno w trakcie choroby myśleć o liczeniu każdej zjadanej kalorii,  nie wspominając o aktywności fizycznej. W ciągu roku zdarzają się również okoliczności, w trakcie których trudno będzie Ci trzymać się sztywnych ram odchudzania. Choćby święta Wielkanocne, Święta Bożego Narodzenia, wyjazd na wakacje czy różne uroczystości, które spędzamy razem z rodziną i przyjaciółmi. Takie okoliczności nie sprzyjają trzymaniu się planu diety a pamiętaj o tym, że zdrowe odchudzanie to nie tylko spożywanie zdrowych posiłków o określonej liczbie kalorii ale to też zadbanie o Twój komfort psychiczny.

Zdrowe odchudzanie nie powinno być dla Ciebie katorgą, powinno stać się częścią Twojego życia.

Cel zdrowego odchudzania

Gubiąc kilogramy na diecie redukcyjnej zaczynasz wdrażać zdrowe nawyki żywieniowe, które pozostaną z Tobą na całe życie.

Różnica jest tylko taka, że z czasem, kiedy już osiągniesz cel powoli będziesz przyzwyczajała swój organizm do zjadania większej liczby kalorii bez uszczerbku dla Twojej sylwetki.

Wyznacz małe cele zdrowego odchudzania.

Jeśli wiesz już ile kilogramów masz do zrzucenia, zapomnij o tym
i zacznij skupiać się na małym celu – zgubienia tylko 1 kilograma.

We wspólnym zdrowym odchudzaniu z One In One Challenge stawiamy sobie tygodniowe wyzwania zgubienia 1 kilograma. Oczywiście 1 kilogram jest wartością umowną. Dążymy do zgubienia jakiejkolwiek gramatury w ciągu jednego tygodnia. Jednak, niezależnie od tego czy zgubisz 1kg w tydzień
czy dwa, to jest Twój mały cel.

Myśl tylko o tym i wypatruj na wadze jednego kilograma mniej. 
Zapomnij o przytłaczającej „górze” kilogramów, które masz do zrzucenia, skup swoją uwagę tylko na zgubieniu jednego kilograma.

Która z nas nie chciałaby mieć do zrzucenia tylko 1 kilograma? Prawda?

Zauważ, że Twoja nadwaga składa się właśnie z takich małych kilogramów. Ty nie masz do zrzucenia przykładowo 30 kg. Trzydzieści kilo podzielone na 10 równa się trzy a trzy na trzy równa się 1kg.

Ty masz do zrzucenia 1 kilogram. I tylko to ma się liczyć. Sama zobaczysz jak łatwo zgubić 1 kilogram. Nawet jeśli zajmie Ci to dłużej niż 1 tydzień, przekonasz się, że czas upływa szybko i nawet nie obejrzysz się a w talii ubędzie Ci 10 cm.

Zaakceptuj swój wygląd takim,
jakim jest dzisiaj.

Zaakceptuj swój wygląd takim jakim jest dzisiaj … w końcu  czy wielką różnicę zrobi Ci ponoszenie na sobie tych 20kg/15kg/10kg jeszcze przez jakiś czas? Celowo wymieniłam powyższe kilogramy w dół bo z każdym tygodniem, miesiącem będziesz nosiła ich na sobie mniej. Pozwól sobie na bycie taką, jaką jesteś tu i teraz. Przekonasz się, że da Ci to olbrzymi komfort psychiczny w procesie Twojej przemiany.

Zaakceptuj swój wygląd takim, jakim jest dzisiaj.
Wprowadź aktywność fizyczną.

Oprócz wprowadzania zdrowych produktów żywnościowych do swojej codziennej diety, zacznij wprowadzać aktywność fizyczną.
Nie oznacza to, że od razu masz zacząć biegać na siłownię i podnosić sztangi. Zacznij od wprowadzania drobnych zmian. Każdego dnia podejmuj decyzje i dokonuj właściwych wyborów.  Zamiast jechać samochodem na zakupy pójdź pieszo. Ma to dodatkową zaletę, że kupisz mniej produktów, wydasz jednorazowo mniej pieniędzy i nie będzie ryzyka, że Twoje produkty spożywcze się przeterminują.

Kiedy jeździłam na zakupy autem kupowałam za jednym zamachem więcej jedzenia. Niestety bywało tak, że raz na jakiś czas musiałam wyrzucać przeterminowane produkty z lodówki. Odkąd robię zakupy bez samochodu, wydaję mniej pieniędzy a produkty spożywcze przestały się psuć.

Zamiast wjeżdżać windą, pójdź schodami. W drodze do pracy wysiądź dwa przystanki wcześniej i przejdź się na piechotę. Tego typu działania to są Twoje Małe Kroki. Ale pamiętaj, że stawiając je każdego dnia nawet nie zauważysz, że przeszłaś bardzo daleką drogę do swojego celu.

Obniż ilość spożywanych kalorii.

Samo spożywanie zdrowych i dobrze zbilansowanych posiłków nie wystarczy, aby schudnąć. Tłuszcz, który dzisiaj oplata Twoje ciało jest zapasem energii, jaki zrobił Twój organizm. Teraz, aby pozbyć się nadmiaru należy nieco obniżyć ilość dostarczanych kalorii z pożywienia tak, aby Twój organizm sięgnął po odłożone zapasy z tkanki tłuszczowej.

Bardzo ważną kwestią jest to, ile kalorii będziesz spożywała w trakcie swojej diety redukcyjnej. Każdy człowiek jest inny i ma inne zapotrzebowanie na kalorie.

W pierwszej kolejności należy obliczyć wartość Twojej Całkowitej Przemiany Materii. 

Kiedy poznasz już wartość swojej CPM od tej wartości odejmujemy określoną ilość kalorii. Przyjmuje się, że zdrowe odchudzanie to gubienie od 0,5 do 1 kg tygodniowo. W zależności od tego ile chciałabyś schudnąć tygodniowo oraz ile powinnaś przyjmować kalorii na dobę, aby się nie męczyć o tyle obcinamy ilość kalorii od Twojego dziennego zapotrzebowania.

Przyjmuje się, że żeby schudnąć 1 kilogram tygodniowo, należy spalić 7000 kalorii w ciągu tygodnia. Czyli od wartości CPM odejmujemy maksymalnie do 1000 kcal na dobę.

Kiedy już obliczysz swoje zapotrzebowanie kaloryczne na dietę redukcyjną śmiało możesz zacząć planować swoje posiłki w ramach określonej liczby kalorii na dzień.

Dowiedz się na czym polega proces redukcji masy ciała.

Oprócz zasad zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej warto dowiedzieć się jak funkcjonuje Twój organizm. Dowiedz się po co Twojemu organizmowi są potrzebne kalorie. Jaki wpływ na funkcjonowanie Twojego organizmu mają Białka, Tłuszcze i Węglowodany. Dowiedz się ile kalorii powinnaś przyjmować, aby zdrowo schudnąć.

Kiedy zrozumiesz jak funkcjonuje Twój organizm i jak jedzenie wpływa na jego funkcjonowanie, z łatwością zaczniesz podejmować dobre decyzje dotyczące komponowania zdrowych i pełnowartościowych posiłków, które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy.

Nasz poradnik zdrowego odchudzania

Naukowa wiedza przedstawiona w bardzo przystępny sposób.
Skorzystaj ze wsparcia innych kobiet, które też się odchudzają.

Zapraszam Cię serdecznie do naszej grupy na Facebooku.

Dołącz do innych kobiet, które  tak samo jak Ty, chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Nasza grupa powstała po to, aby wspólnie się motywować
i wspierać w procesie przemiany.

Motorem napędowym są nasze cotygodniowe „spotkania” z pomiarami. Wymieniamy się wówczas informacjami jak poszło nam w ubiegłym tygodniu, czy udało się nam osiągnąć nasze małe cele.

Ponadto moim celem jako założycielki grupy jest promowanie zdrowego odchudzania poprzez edukowanie. Zapraszam Cię przy okazji do zakładki
O Mnie”, gdzie dowiesz się się więcej o mojej aktywności w ramach naszego wspólnego odchudzania.

wspólne odchudzanie na facebooku